218 Bounces Road,
N9 8LA London UK
Cevizli Mah. Zuhal Cad. Dumankaya
Ritim İstanbul A3 Blok K:21 D:111
CE Danışmanlığı

CE MARKALAMA Avrupa Birliği, üye ülkeler itibarıyla teknik standartlar arasında da bir uyum sağlamak amacıyla, Avrupa Normlarını (EN) oluşturulmaktadır. Bu normlar daha sonra gruplanarak (Makineler, Oyuncaklar, Basınçlı Kaplar… gibi)AB direktiflerini ortaya çıkarmaktadır.

Avrupa Birliği’nin teknik mevzuat uyumu dolayısıyla benimsediği “Yeni Yaklaşım Politikası” kapsamındaki “Yeni Yaklaşım Direktifleri’”ne konu olan ürünlerin, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden herhangi birine girişi için, üzerinde CE işareti taşıması zorunludur. Bu işaret, ürünün direktiflerce belirlenen şartlara uygun olarak üretildiğini ve satışa sunulduğunu belirtir. CE'li bir ürün, tüketici çıkarlarını koruyan ve güvenli mamül olarak ifade edilebilir.

CE Harfleri Fransızca "Conformité Européenné"nin kısaltması olup, İngilizce "Conformity of Europe", Türkçe "Avrupa'ya Uygunluk" sözcükleriyle ifade edilir. CE işareti resmi bir işaret olup, bütün AB ülkelerinde geçerlidir.

Şu anda CE Markalama (Marking) Avrupa'da satılan ürünlerde bir gerekliliktir. CE Markalamanın en büyük faydası firmaların ürünlerinin Avrupa Pazarlarında dolaşım hakkı kazanmasıdır. Avrupa Komisyonu, firmaların ürünlerini Avrupa pazarlarında kolaylıkla dolaştırabilmesi için CE Markası'nı pasaport olarak kullanmaktadır. CE Markalama Avrupa Komisyonu sağlık, güvenlik ve çevre koruma kanunlarının belirlediği ürünlerde uygulanmaktadır.

Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamındaki ürünler “Düşük Riskli Ürünler” ve “Yüksek Riskli Ürünler”  olarak iki grupta değerlendirmeye alınırlar. Ürünlerin hangi gruba girdiği ilgili direktifte belirtildiği gibi ayrıca test kuruluşları aracılığıyla da tespit edilebilmektedir.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.